Chody koní

15. června 2009 v 11:57

Tady jsou tři nejzákladnější chody koní

Krok-Krok má čtyřdobý takt a následující nohosled:levá zadní,levá přední,pravá zadní,pravá přední.Tento pohyb nazýváme laterální,což znamená,že následují obě stejnostranné končetiny po sobě.Do kroku pobýdneme koně oběmi holeněmi zároveň,přičemž ruka propustí pohyb vpřed.Pobídkou holení působící těsně za podbřišníkem v momentě,kdy zadní noha koně na té straně začíná pohyb vpřed,můžeme krok koně prodloužit.Jezdec se musí snažit udržet krok koně čistý a pravidelný.

Lehký Klus-V lehkém klusu jezdec vždy na jeden klusový krok vysedne mírně nad posedlí a na následující klusový krok opět dosedne lehce do sedla.Při jízdě na jízdárně vysedá jezdec vždy,když jde vnitřní zadní noha dopředu.Takto vysedává na správnou nohu.Aby jezdec vysedal na správnou nohu, soustředí se na pohyb vnější přední nohy,která jde dopředu současně s vnitřní zadní.Jezdec vysedne při zdednutí vnější přední.

Pracovní klus-Takže pracovní klus je v podstatě to stejně co lehký klus,až na jednu věc.Při lehkém klusu vysedáváte na dvě doby,ale u pracovního klusu zůztáváte sedět v sedle.Musíte se pevně držet kolenama,aby jste v tom sedle zas tak neskákaly.I když tam trochu budete drcat,ale je hlavní to aby jste vy nevysedávaly a aby to koně nebolelo,prostě se pevně držet koleny to je hlavní věc.

Cval-Cval je třídobý chod, kdy nohy koně dopadají na zem v následujícím pořadí: vnější zadní jde dopředu, pak vnitřní zadní a vnější přední jdou dopředu společně, následovány vnitřní přední. Pak nastává přerušení, kdy jsou všechny čtyři nohy ve vzduchu a opět se opakuje tentýž vzorec - vnější zadní, vnitřní zadní a vnější přední společně a vnitřní přední.
- Teprve ve cvalu novopečený jezdec poprvé zažije vzrušení z rychlé jízdy na koni. Pocit rychlosti a síly, jak kůň každým skokem ukrajuje další metry pod sebou, přináší dokonalý pocit štěstí. Ale navzdory větší rychlosti jezdec pociťuje tento chod jako velmi hladký.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama